RSS
piątek, 24 lipca 2015
Pływałem na... Chytrej Babie z Radomia. Plaża w pełni :)

Miałem ostatnio okazję trochę pożeglować po Mazurach, a przyjemność była tym większa, że pływaliśmy na jachcie "Chytra Baba z Radomia". Mam oczywiście zdjęcia z tej mazurskiej wyprawy, ale moi współtowarzysze zagrozili mi, że jeśli te fotografie ujrzą gdzieś światło dzienne, to mnie zabiją.

W każdym razie było super, korzystaliśmy z gościnności Bocianiego Gniazda, które wszystkim polecam. Szczególne pozdrowienia dla Michała Szatanka i całej załogi!

 

Sezon urlopowy w pełni, ogórków coraz więcej, to niewiele się dzieje. Nie zazdroszczę w tej sytuacji dziennikarzom, którzy szpalty swoich gazet i portali muszą jakoś zapełnić. Życzę miłego weekendu :)


10:56, dariusz_wojcik_radom
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 23 lipca 2015
Zapraszam na bezpłatne porady prawne w Radzie Miejskiej. Przyznamy stypendia sportowe, artystyczne, naukowe…

Po raz kolejny w Biurze Rady Miejskiej udzielane będą bezpłatne porady prawne dla mieszkańców Radomia. Obecna edycja rozpoczyna się we wtorek 4 sierpnia.

Chętni do skorzystania z porad powinni się wcześniej zapisać. Można to zrobić osobiście w Biurze Rady Miejskiej przy ul. Moniuszki 9 lub telefonicznie pod numerem 48 362 67 71.

Serdecznie zapraszam!

 

Upłynął już termin składania wniosków na Stypendia im. Antoniego Czortka i Kazimierza Paździora dla utalentowanej sportowo, radomskiej młodzieży. Zgłoszenia przyjmowaliśmy w Radzie Miejskiej do 1 lipca. Jeszcze w tym miesiącu postaram się zwołać kapitułę, która zadecyduje komu i w jakiej wysokości stypendium zostanie przyznane.

Do 1 września czekamy na wnioski dotyczące naukowego Stypendium im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, natomiast dokumenty na artystyczne Stypendium im. Jacka Malczewskiego czekamy do 1 października.

W każdym z przypadków są to stypendia fundowane przez Radę Miejską w Radomiu.

10:52, dariusz_wojcik_radom
Link Dodaj komentarz »
środa, 22 lipca 2015
Market budowlany wykończy lokalne firmy! Zaproszę radomskich piekarzy i cukierników na sesję Rady Miejskiej.

Od dawna mówiłem, że tylko kwestią czasu jest kiedy na radomskiej Brzustówce powstanie market budowlany i niestety moje przewidywania się sprawdziły. Bardziej niże ten fakt dziwi mnie jednak, że niektórzy próbują na siłę odtrąbić sukcesu z tego powodu.

Przez kilka lat udawało się skutecznie blokować działania zmierzające do tego co dzieje się właśnie w tej chwili, czyli budowy sklepu wielkopowierzchniowego, a ściślej marketu budowlanego na Brzustówce.

Na sesji Rady Miejskiej w Radomiu z dnia 17 marca 2014 roku przyjęty został jednak plan zagospodarowania przestrzennego „Brzustówka” dający możliwość budowy sklepów wielkopowierzchniowych w tym miejscu. Nie głosowałem za tym planem, ale 19 radnych było „za”.

Jak już wspomniałem, byłem pewien, że powstanie tam market budowlany, a jeszcze bardziej utwierdzały mnie w tym przekonaniu spotkania z lokalnymi przedsiębiorcami z branży budowlanej. Niestety, market wykończy małe składy i sklepy branżowe!

Jakież było moje zdziwienie, kiedy na portalu – radom24.pl – ujrzałem tytuł: „W Radomiu wybudują Castoramę! Blisko 200 miejsc pracy”. Czy autor artykułu zdaje sobie sprawę, że jedno miejsce pracy w markecie to utrata co najmniej dwóch miejsc pracy u lokalnych przedsiębiorców? Czy jest się z czego cieszyć? Na pewno nie!

Mam nadzieję, że już niedługo Prawo i Sprawiedliwość obejmie władzę i markety oraz sklepy wielkopowierzchniowe zaczną wreszcie płacić podatki w Polsce, a nie tylko wyprowadzać pieniądze z naszego kraju. Generalnie, nie mam nic do marketów, ale niech wreszcie będą traktowane na równych zasadach rynkowych.

 

 Wpłynęło do mnie, jako przewodniczącego Rady Miejskiej w Radomiu, pismo od radomskich piekarzy i cukierników z apelem o obniżenie lokalnych podatków od prowadzonej działalności. Wiele argumentów już teraz do mnie przemawia, ale trzeba do sprawy podejść bardzo spokojnie i racjonalnie. Na pewno będę chciał wprowadzić sprawę do porządku obrad najbliższej sesji i zaprosić przedstawicieli piekarzy i cukierników, żeby przedstawili swoje postulaty radnym i dokładniej zapoznali nas z tą problematyką. Wtedy będziemy mogli podjąć działania i ewentualnie podjąć racjonalną, przemyślaną decyzję.

09:32, dariusz_wojcik_radom
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 13 lipca 2015
W naszym regionie gościliśmy przyszłą Panią Premier - Beatę Szydło!

Z niezwykle ciepłym przyjęciem spotkała się w Szydłowcu kandydatka Prawa i Sprawiedliwości na premiera, Pani Beata Szydło. Przyszły tłumy mieszkańców, autentycznych, spontanicznych, zdeterminowanych do dokonania jesienią dobrej zmiany.

Pani Beata Szydło też była autentyczna. Rozmawiała z każdym, wsłuchiwała się w problemy, przekonywała, że jeśli wygramy w jesiennych wyborach, właśnie o takich małych miasteczkach i wsiach będziemy w naszych działaniach pamiętać.

Nie było nadęcia, buty, ucieczki przed rozmową z mieszkańcami Szydłowca i okolic. Była zapowiedź rzeczywistego wsparcia walki z bezrobociem, pomocy dla małych i średnich przedsiębiorstw, przypomnienie naszych postulatów: obniżenia wieku emerytalnego, opodatkowania banków i supermarketów, stworzenia programu wsparcia dla rodzin i podniesienia kwoty wolnej od podatku.

09:59, dariusz_wojcik_radom
Link Dodaj komentarz »
środa, 08 lipca 2015
Świetny rozgrywający w Rosie. Koniec naboru na ławników. Podróż do radia z przygodami.

Znakomity rozgrywający, który w minionym sezonie grał w bardzo mocnej lidze greckiej – Torey Thomas – wzmocnił zespół Rosy. To świetna wiadomość, również dla krytykantów, którym nie podobały się wcześniejsze ruchy kadrowe radomskiego klubu.

Moim zdaniem Torey Thomas będzie najlepszym, a z całą pewnością jednym z najlepszych rozgrywających ekstraklasy.

Na fp Rosy ukazał się filmik z próbką umiejętności Amerykanina podczas jego gry w Grecji.  

https://www.facebook.com/RosaRadom?fref=ts

 

Zakończyliśmy tegoroczny nabór wniosków na ławników sądowych. Napłynęło 166 zgłoszeń z czego do pracy Sądzie Okręgowym zgłosiło się 103 osoby, natomiast do Sądu Rejonowego 30 osób. W sprawach z zakresu Prawa Pracy w Sądzie Rejonowym wpłynęło 29 zgłoszeń, natomiast w Sądzie Okręgowym 4 zgłoszenia.

Liczbę potrzebnych ławników określają poszczególne sądy.

 

Rano miałem być gościem w Radiu Rekord. I byłem, tyle że dzięki łączom telefonicznym :) Jadąc do radia po prostu złapałem gumę i chcąc, nie chcąc musiałem zmieniać koło. Dotrzeć do radia na czas nie miałem żadnych szans, dobrze, że ktoś wymyślił „komórki” :)11:05, dariusz_wojcik_radom
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 07 lipca 2015
Chcę startować w wyborach do Sejmu! Umorzenia zgodnie z prawem.

Wybory parlamentarne coraz bliżej, wczoraj dyskutowaliśmy w Radomiu o liście Prawa i Sprawiedliwości jaką wystawimy w naszym okręgu. Zgłosiłem swój akces do startu w wyborach do Sejmu, ale oczywiście ostateczne decyzje zapadną na zarządzie PiS, a poprzedzone będą badaniami preferencji wyborczych. Jedno już wiemy teraz – nasza lista będzie bardzo mocna!

Wielokrotnie powtarzałem, że badania sondażowe obarczone są dużym marginesem błędu, ale jedną z nielicznych analiz, która sprawdzała się przy okazji poprzednich wyborów: prezydenckich, samorządowych i parlamentarnych i do Europarlamentu była ta przeprowadzana przez Marcina Palade. Teraz też pojawiła się podobna analiza, która mówi, że Prawo i Sprawiedliwość może liczyć w naszym okręgu aż na 6 mandatów sejmowych! Dwa mandaty przypadłyby PO, a jeden Ruchowi Kukiza. Taki wynik jest bardzo trudny do osiągnięcia, ale nie niemożliwy. Jednym z warunków musiałby być brak PSL-u w Sejmie, bo jeśli partia ta przekroczy próg wyborczy to akurat w naszym okręgu na przynajmniej jeden mandat może liczyć.

Cała analiza Marcina Palade znajduje się tutaj:

http://palade.pl/index.php?p=1_2_PULS-WYBORCZY

 

Tyle było szumu i pomówień przed jesiennymi wyborami samorządowymi w sprawie umorzeń przez Urząd Miejski w Radomiu podatku od nieruchomości, a tymczasem światło dzienne ujrzały właśnie ustalenia prokuratury. Zacytuję jednie wypowiedź pani Małgorzatę Chrabąszcz dla Gazety Wyborczej:

- Ustalono bezspornie, że wszystkie decyzje dotyczące ulg w spłacie zobowiązań podatkowych były zgodne z przepisami prawa.

To cały mój komentarz też w sprawie.

 

Jutro o godz. 8.30 będę gościem Radia Rekord w rozmowie z redaktorem Rafałem Dziewięckim. Zapraszam do słuchania.

 09:55, dariusz_wojcik_radom
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 06 lipca 2015
Budujemy jedną wspólnotę, której na imię Polska!

Trzydniowa Konwencja Programowa Prawa i Sprawiedliwości, która odbywała się w Katowicach bardzo wyraźnie pokazała jak dobrze Zjednoczona Prawica przygotowana jest merytorycznie, praktycznie i osobowo  do wyprowadzenia Polski z zapaści.

„Myślą Polska” to był kongres podczas, którego odbyło się ponad 40 panelowych dyskusji z udziałem wybitnych ekspertów z wielu dziedzin. Poruszono najważniejszą problematykę, omówiono najważniejsze sprawy społeczno-gospodarczo-polityczne z jakimi boryka się obecnie nasz kraj. Co najważniejsze, wskazane zostały konkretne sposobu uzdrowienia całej sytuacji i źródła finansowania przedstawionego programu.

Pani Beata Szydło, która jest naszą kandydatką na fotel premiera zapoznała wszystkich ze swoim programem, czyniąc to bardzo wnikliwie i obrazowo.

- Naszym celem jest dobre życie Polaków: praca, rodzina, zdrowie. Każde nowoczesne państwo dba o zrównoważony rozwój całego kraju, dba o rozwój rodzimych firm. Trzeba to też robić w Polsce. Polskie firmy muszą dostać od nas ogromne wsparcie. Musimy dbać o polskich małych i średnich przedsiębiorców - oni są impulsem dla rozwoju kraju. Musimy pamiętać, że budujemy jedną wspólnotę, która nazywa się Polska. Dbajmy i walczmy o naszą markę - mówiła Beata Szydło.08:48, dariusz_wojcik_radom
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 02 lipca 2015
Setna rocznica urodzin Antoniego Czortka. Konwencja Programowa PiS. Optymistyczny trend sondażowy.

Dziś mija setna rocznica urodzin legendarnego pięściarza, Honorowego Obywatela Miasta Radomia – Antoniego Czortka. Jego kariera sportowa została przerwana przez II wojnę światową. Już we wrześniu 1939 roku chwycił za karabin, ale gdy jego oddział w 36. Pułku Piechoty został rozbity pod Wieluniem, do 1943 roku działał w konspiracji. Wówczas zatrzymany został przez niemiecki patrol do rutynowej kontroli, ale jeden z żandarmów rozpoznał w nim przedwojennego pięściarza. Czortek trafił do obozu zagłady w Auschwitz, gdzie stoczył kilkanaście walk bokserskich o życie. Legendarna stała się ta z Niemcem Walterem, którego Polak dwukrotnie posyłał sprytnymi ciosami na deski. Wygrał, został zniesiony przez współwięźniów na rękach. Przeżył…

Niedługo po zakończeniu wojny trafił do Radomia. Jako pięściarz Radomiaka wywalczył tytuł mistrza i wicemistrza Polski. Do końca życia pozostał serdeczny, pracowity, skromny. W 2004 roku Rada Miejska w Radomiu nadała mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Radomia.

Wspólnie z prezydentem Radomia Radosławem Witkowskim, złożę dziś w imieniu swoim i radnych kwiaty na grobie Antoniego Czortka.

 

W Katowicach rozpoczyna się jutro trzydniowa Konwencja Programowa PiS i Zjednoczonej Prawicy, w której również wezmę udział. Program jest bardzo bogaty.

Rozpoczynamy w piątek o godz. 16 wystąpieniem prezesa PiS – Jarosława Kaczyńskiego. Następnie przemawiać będą: prezes PRZP – Jarosław Gowin i prezes SP – Zbigniew Ziobro. Tego samego dnia odbędą się trzy panele dyskusyjne: Gospodarka i rozwój, Polityka energetyczna, Społeczeństwo obywatelskie i rozwój społeczny.

W sobotę przed południem trzy kolejne panele: Rolnictwo i rozwój wsi, Finanse i polityka podatkowa, Polityka zagraniczna. Następnie wystąpienie naszej kandydatki na premiera – Beaty Szydło oraz przewodniczącego Rady Programowej PiS – Piotra Glińskiego.

W sobotę odbędzie się jeszcze sześć paneli dyskusyjnych: System zdrowia, Obrona narodowa, Kultura i media, Praca, polityka społeczna, system emerytalny, Edukacja, szkolnictwo wyższe, sport oraz Administracja, sprawy wewnętrzne, samorząd.

W niedzielę wystąpienie programowe, ostatni panel – System sprawiedliwości i wystąpienia finałowe.

 

Wszystkie sondaże dają nam zwycięstwo wyborcze, niektóre nawet tak wysokie, że PiS miałby w Sejmie samodzielną większość. To oczywiście cieszy, ale nie wpadamy w samozachwyt, tym bardziej, że wyniki sondażowe nie znajdują później potwierdzenia przy urnach wyborczych. Dlatego czeka nas praca, praca i jeszcze raz praca, a przy tym rozmowy z ludźmi i wsłuchiwanie się w głosy o prawdziwych problemach Polaków.

09:55, dariusz_wojcik_radom
Link Dodaj komentarz »
środa, 01 lipca 2015
Koalicja stała się faktem. Nikt Ci tyle nie da co PO obieca.

Szerokim echem zachowanie się zachowanie radnego Ryszarda Fałka, a ściślej jego głosowanie w sprawie obniżki opłaty adiacenckiej. Przypomnę, że pan Fałek najpierw zaproponował obniżkę nawet większą niż wnioskodawca, a podczas głosowania zagłosował przeciwko projektowi uchwały z własną, wcześniej zgłoszoną poprawką.

Potwierdziło się więc to o czym od dawna się mówiło. Koalicja Platformy Obywatelskiej i dwóch radnych, którzy opuścili klub Prawa i Sprawiedliwości – Ryszarda Fałka i Leszka Pożyczki, stała się faktem.

 

Rada przegłosowała też przyjęcie wieloletniej prognozy finansowej, która zabezpiecza m.in. pieniądze w kwocie 50 mln zł z przeznaczeniem na budowę w Radomiu hali widowiskowo-sportowej.

Ja ciągle mam wątpliwości co do powodzenia inwestycji. Dopóki nie zobaczę pieniędzy z dotacji ministerialnej na koncie miejskim (MOSiR), dopóty nie uwierzę, że pieniądze te Radom otrzyma. Platforma Obywatelska i jej rząd składały już tyle obietnic, z których się nie wywiązywali, że jedn a w tę, czy w tę stronę nie robi już różnicy. Tak jak choćby w przypadku budowy linii kolejowej nr 8 na odcinku Warszawa – Radom. Odsyłam w tym względzie do relacji z konferencji prasowej parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości, którzy przypomnieli co na ten temat mówiła wiele lat temu obecna pani premier Ewa Kopacz i cała PO. Co z tego wyszło wszyscy wiemy wciąż jeżdżąc pociągami pospiesznymi do stolicy przez Dęblin.

10:27, dariusz_wojcik_radom
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 29 czerwca 2015
Po sesji – absolutorium, Karta Seniora, nagroda Gombrowicza, opłata adiacencka - było gorąco!

Długa, mająca dość kontrowersyjny przebieg była ostatnia, przedwakacyjna sesja Rady Miejskiej w Radomiu.

Jako radni udzielaliśmy absolutorium prezydentowi Radomia, tylko tak naprawdę wszyscy zastanawiali się któremu? Czy temu, który realizował budżet, czyli Andrzejowi Kosztowniakowi, czy temu, który budżet przejmował i jego realizację przedstawiał, czyli Radosławowi Witkowskiemu? W każdym razie absolutorium zostało niemal jednogłośnie udzielone.

Pole do popisu ma w tym względzie przede wszystkim polski parlament, który powinien zmienić datę wyborów samorządowych. W przeciwnym razie będziemy mieli nadal takie chore sytuacje.

 

Kolejna sprawa to Karta Seniora. Prezydent Radomia przedłożył projekt uchwały, żeby Kartą Seniora zostały objęte osoby od 65 roku życia. Przedstawiciele Rady Seniorów byli temu przeciwni i na ich prośbę klub radnych Prawa i Sprawiedliwości zgłosił poprawkę do projektu uchwały mówiącą o tym, żeby Kartą Seniora zostały objęte osoby od 60 lat. Niestety, większość rządząca odrzuciła ten wniosek, mimo tego, że w większości miast polskich, karta obowiązuje seniorów właśnie od 60 roku życia.

 

Kolejnym tematem budzącym kontrowersje było ustanowienie nagrody im. Witolda Gombrowicza w wysokości 40 tys. zł. Część radnych uznała, że wysokość nagrody jest nieproporcjonalnie wysoka w porównaniu z nagrodami już istniejącymi, choćby Radomska Nagroda Kulturalna, która jest już marką samą w sobie.

Na kolejnej sesji rady, radni PiS złożą projekt uchwały podwyższającej kwotę przeznaczoną na Radomską Nagrodę Kulturalną do 40 tys. zł.

 

Najbardziej bulwersująca była jednak dyskusja i głosowanie nad wysokością opłaty adiacenckiej w Radomiu. Na wniosek mieszkańców Radomia, klub radnych PiS złożył projekt uchwały, żeby ową opłatę obniżyć z 30 do 20%. W trakcie obrad i toczącej się dyskusji, radny Ryszard Fałek złożył poprawkę do projektu uchwały, żeby opłatę zmniejszyć z 30 do 10%. W wyniku głosowania, głosami radnych PiS, a także Ryszarda Fałka, Leszka Pożyczki i Jana Pszczoły, poprawka uzyskała większość.

Jakież było moje zdziwienie (nie tylko moje) kiedy po przerwie, o którą poprosili radni Platformy Obywatelskiej, już podczas głosowania nad projektem uchwały wraz ze zgłoszoną poprawką, sam radny Ryszard Fałek zagłosował przeciw! Na skutek tego głosu, projekt uchwały nie przeszedł!

Nadal obowiązuje więc 30% opłaty adiacenckiej co nie tylko w mojej ocenie jest krzywdzące dla mieszkańców Radomia.09:28, dariusz_wojcik_radom
Link Dodaj komentarz »