RSS
piątek, 18 września 2015
Nadzwyczajnie o bilansie szpitala

Do Biura Rady Miejskiej wpłynął wniosek o zwołanie sesji nadzwyczajnej w sprawie pokrycia ujemnego pokrycia finansowego Radomskiego Szpitala Specjalistycznego im. dra Tytusa Chałubińskiego.

Strata szpitala wynosi 19 902 209,73 zł, do pokrycia z budżetu miasta jest więc kwota w wysokości 11 886 440,38 zł. 

Za mój komentarz niech posłużą pytania: To jest Polska Służba Zdrowia? Gdzie jest państwo, no gdzie?

Sesja zwołana zostanie na przyszły piątek, tj. 25 września.

11:33, dariusz_wojcik_radom
Link Dodaj komentarz »
środa, 16 września 2015
Honory dla Ojca Czumy

W wyjątkowo podniosłej atmosferze odbyła się wtorkowa nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Radomiu. Bo i powód był nietuzinkowy. Podczas jej obrad Ojciec Hubert Czuma odebrał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Radomia. Radni nie mieli wątpliwości, i wszyscy przychylili się do wniosków złożonych przez radnych Prawo i Sprawiedliwość, NSZZ Solidarność Ziemia Radomska oraz Klubu Inteligencji Katolickiej.

Cieszę się, że decyzja o przyznaniu honorowego obywatelstwa została podjęta jednogłośnie, a wczorajsza sesja, w której udział wzięli przedstawiciele władz wszystkich szczebli, duchowieństwa i służb mundurowych przebiegała w wyjątkowo miłej atmosferze.

Radość sprawiła mi także bardzo dobra forma Ojca Huberta Czuma i możliwość osobistego odebrania przez niego honorów. Po rozmowie z odznaczonym oraz wieloma osobami, które mu gratulowały, jeszcze bardziej przekonałem się, że honorowe obywatelstwo trafiło w jak najbardziej godne ręce.


Ojciec Hubert Czuma

09:50, dariusz_wojcik_radom
Link Dodaj komentarz »
środa, 09 września 2015
Referendalna klapa. "Nie" dla islamizacji Europy

Totalną klapą zakończyło się referendum, w którym udział wzięło niewiele ponad siedem procent Polaków. Były prezydent kraju, Bronisław Komorowski przegrał więc także trzecią turę wyborów, a zła organizacja, dezinformacja oraz przygotowanie głosowania było dopełnieniem kompromitacji. Kończąc temat, ja w tej parodii nie uczestniczyłem.

Bacznie przyglądam się problemowi związanemu z napływem imigrantów do Europy. Ciekawostką jest, że wśród przybywających na Stary Kontynent osób zauważalny jest bardzo mały odsetek kobiet i dzieci. A przecież to im jest potrzebna największa pomoc. Na mężczyznach natomiast spoczywa obowiązek obrony i walki o swoją ojczyznę.

Nie dziwią mnie więc obawy Polaków związanych z tą migracją i pojawiającymi się głosami o islamizacji. Nie chciałbym, żeby w Polsce doszło do takich dramatycznych scen, jak w Syrii czy Iraku.

11:02, dariusz_wojcik_radom
Link Dodaj komentarz »
środa, 02 września 2015
Historyczna chwila na telefon? Nietakt!

Z niedowierzaniem przeczytałem dzisiejsze "rewelacje" zamieszczone na portalu radom24.pl dotyczące braku w oficjalnej delegacji miasta na pierwszy lot do Rygi byłego prezydenta, Andrzeja Kosztowniaka. Z przytoczonej wypowiedzi obecnego prezydenta Radomia, Radosława Witkowskiego, dowiedziałem się m.in., że do Rady Miejskiej skierowana była pula zaproszeń, a Rada je odrzuciła. Oświadczam, że jest to nieprawdą. 

Owszem, każdy z członków Prezydium Rady Miejskiej otrzymał indywidualnie zaproszenie na lot, ale było ono przedstawione przez rzecznika Portu Lotniczego i to drogą telefoniczną.

 

Prezes Portu Lotniczego wprowadziła więc opinię publiczną w błąd. Także prezydent Radomia, Radosław Witkowski został źle poinformowany. Port Lotniczy dobierał sobie osoby, które zaprosił na to wydarzenie. Przyznaję, że ma do tego prawo, ale w momencie, gdy okazało się, że nie zaproszono poprzedniego prezydenta miasta, Andrzeja Kosztowniaka, próbuje zrzucić z siebie winę. Tymczasem to przedstawiciele Portu Lotniczego nie dopełnili formalności i obwinianie za całą sytuację Radę Miejską, jest ogromnym nietaktem.

Dariusz Wójcik
Przewodniczący Rady Miejskiej w Radomiu

11:39, dariusz_wojcik_radom
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 20 sierpnia 2015
Air Show - wyjątkowy weekend przed nami!

Od środy na radomskim niebie pojawia się mnóstwo wyjątkowych maszyn lotniczych. To znak, że już w najbliższy weekend na radomskim lotnisku odbędą się Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show 2015!

O randze wydarzenia i wyśmienitej promocji dla Radomia niech świadczy to, że o Air Show od lat rozpisują się specjalistyczne pisma na całym świecie, relacje przekazywane są we wszystkich medialnych kanałach informacyjnych, a emocje towarzyszące organizacji, jak i późniejszym pokazom ich uczestników "trzymają" przez wiele miesięcy. I na pewno nie inaczej będzie z weekendową edycją imprezy.

Gdy obserwuję niebo nad Radomiem w ostatnich godzinach i przyloty poszczególnych ekip, aż przechodzącą mnie ciarki. Oczywiście w pozytywnym tego słowa znaczeniu, bo już nie mogę doczekać się sobotnich i niedzielnych pokazów. Swoją obecność na nich zapowiedziało mnóstwo znakomitych zespołów, podniebnych solistów, wyjątkowych maszyn. Na widzów czeka wiele atrakcji, jakich w poprzednich edycjach nie było. Jestem więc pewien, że Air Show 2015 zapamiętamy na długo!

Impreza odbędzie się pod honorowym patronatem Prezydenta RP, Andrzeja Dudy. Do zobaczenia na radomskim lotnisku!

10:53, dariusz_wojcik_radom
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 18 sierpnia 2015
Pamięci ks. Romana Kotlarza. Kto prowadzi badania? - złożyłem interpelację do prezydenta.

Dziś mija 39. rocznica tragicznej śmierci ks. Romana Kotlarza, męczennika Radomskiego Czerwca’ 76. O godz. 16 przy obelisku poświęconym ks. Kotlarzowi w Radomiu zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze. Godzinę później w Pelagowie będzie sprawowana uroczysta Msza Święta.

Ks. Roman Kotlarz był systematycznie katowany przez funkcjonariuszy SB od połowy lipca 1976 roku.  Władze, chcąc zastraszyć ks. Kotlarza wzywały go na przesłuchania, które prowadzili funkcjonariusze SB. Zastosowano wobec niego także areszt domowy, musiał co dwa dni meldować się na komisariacie MO. Został poddany ścisłej inwigilacji

Ks. Roman Kotlarz zmarł 18 sierpnia 1976 roku w szpitalu, w Krychnowicach na skutek obrażeń odniesionych podczas pobicia przez funkcjonariuszy SB.

 

W Radomiu prowadzone są badania opinii społecznej dotyczące funkcjonowania miasta, zadowolenia z prezydenta Radomia, preferencji wyborczych itp. Złożyłem w tej sprawie interpelację do prezydenta Radomia, czy to Urząd Miejski zlecił te badania. Jeśli tak, to ile one kosztują i która sondażownia się nimi zajmuje.

O badaniach dowiedziałem się przypadkowo, bo w miniony piątek ktoś zadzwonił na mój domowy telefon i zaczął zdawać pytania. Nie powtórzę ich teraz dokładnie, bo nie ukrywam, że byłem zaskoczony, ale brzmiały one mniej więcej tak:

1. Na kogo pan głosował w ostatnich wyborach samorządowych?

2. Czy jest pan skłonny, przy dobrych rządach nowego prezydenta, zagłosować na Platformę Obywatelską?

3. Czy jest pan zadowolony z miejskich rządów prezydenta Radosława Witkowskiego?

4. Czy weźmie pan udział w ewentualnym referendum dotyczącym odwołania prezydenta Radosława Witkowskiego?

5. Jak pan ocenia inwestycję radomskiego lotniska?

Teraz ja czekam na odpowiedź :)

08:36, dariusz_wojcik_radom
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 17 sierpnia 2015
Kto bardziej zasłużył się dla Radomia - czemu ma służyć takie stawianie sprawy?

Jako niegrzeczny i nieelegancki odebrałem tekst autorstwa rzecznika Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Radomiu – Marcina Dąbrowskiego, opublikowany m.in. w serwisie internetowym radomskiego oddziału Gazety Wyborczej, a zestawiających ze sobą osoby o. Huberta Czumy i Józefa Grzecznarowskiego. W wywodzie swoim, pan Marcin Dąbrowski przekonuje, że to byłemu prezydentowi Radomia bardziej należy się Honorowe Obywatelstwo Radomia. Takie jest przesłanie tego tekstu. Zupełnie nie wiem czemu ma to służyć?

Moim zdaniem właśnie zestawianie osób, porównywanie ich zasług dla miasta i jego mieszkańców, jest niewłaściwe. Każda z osób zasłużonych dla Radomia w inny sposób mu się przysłużyła.

Wniosek o przyznanie Honorowego Obywatelstwa dla o. Huberta Czumy nie wpłynął wczoraj, ani przed miesiącem. Przeszło dwa lata temu do Rady Miejskiej w Radomiu wpłynęły dwa wnioski o przyznanie Honorowego Obywatelstwa – dla prof. Stanisława Banaszkiewicza i o. Huberta Czumy. Oba zostały pozytywnie zaopiniowane przez Komisję Kultury Rady Miejskiej. Ponieważ Honorowe Obywatelstwo może być w Radomiu przyznawane raz na dwa lata, podjęliśmy wówczas decyzję, że na sesję trafiać będą wnioski według kolejności zgłoszeń. Pierwszy był wniosek dotyczący prof. Stanisława Banaszkiewicza.

W czerwcu tego roku minęło dwa lata od złożenia wniosku o przyznanie Honorowego Obywatelstwa dla o. Huberta Czumy, dlatego stosowny, już pozytywnie zaopiniowany przez Komisję Kultury wniosek, kieruję jako przewodniczący Rady Miejskiej pod głosowanie na najbliższą sesję. Z wnioskiem tym wystąpiła: grupa radnych, NSZZ „Solidarność” Ziemia Radomska oraz Klub Inteligencji Katolickiej, który dodatkowo dołączył 1000 podpisów popierających kandydaturę o. Huberta Czumy na Honorowego Obywatela Miasta Radomia.

Obecnie w Komisji Kultury nie znajduje się ŻADEN pozytywnie zaopiniowany wniosek o przyznanie Honorowego Obywatelstwa.

Jeżeli zatem SLD chce Honorowego Obywatelstwa dla Józefa Grzecznarowskiego to niech rozpocznie procedury, które mogą do tego doprowadzić. Zestawianie ze sobą kandydatów i pisanie zaczepnych tekstów na pewno nie jest właściwą drogą, a w mojej ocenie jedynie szukaniem awantury, która niczemu dobremu nie służy.   

09:19, dariusz_wojcik_radom
Link Dodaj komentarz »
piątek, 14 sierpnia 2015
W sobotę uroczystości, jak co roku. Broń zagra u siebie. Na Rosę z radomskiego lotniska.

W sobotę Święto Wojska Polskiego, jak co roku wezmę udział w uroczystościach organizowanych w Radomiu, na które serdecznie wszystkich zapraszam:

godz. 11.30 – zbiórka uczestników: władz miasta, przedstawicieli wojska, Wojskowej Asysty Honorowej, pocztów sztandarowych, stowarzyszeń kombatanckich i organizacji społecznych, harcerzy, szkół oraz zaproszonych gości i społeczeństwa – Kościół pw. św. Stanisława (Kościół Garnizonowy);

godz.11.50 – rozpoczęcie uroczystości: złożenie meldunku dowódcy Garnizonu Radom, wciągnięcie flagi państwowej, odegranie hymnu państwowego;

godz. 12.00 – Msza Święta w kościele garnizonowym;

godz. 12.50 - wystąpienie okolicznościowe dowódcy Garnizonu;

- Apel Pamięci;

- złożenie wieńców i wiązanek kwiatów na Płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

 

Po uroczystościach wybieram się na mecz Broni Radom, która po raz pierwszy zagra u siebie. Nasi piłkarze, podejmują Oskara Przysucha i choćby z tego względu, że będą to regionalne derby, emocji nie powinno zabraknąć. Oczywiście nie muszę dodawać, że liczę na zwycięstwo Broni.

 

W poniedziałek treningi przed sezonem inaugurują koszykarzy Rosy Radom. Będzie to sezon wyjątkowy, bo nasz zespół po raz pierwszy wystąpi w europejskich pucharach. Rozgrywki te Rosa zainauguruje 28 września w Finlandii, gdzie zagra z KTP Kotka. Nie ukrywam, że wybieram się na ten mecz, a fajnie byłoby polecieć na spotkanie z radomskiego lotniska.

 09:55, dariusz_wojcik_radom
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 11 sierpnia 2015
Kontrowersyjna „jedynka” w PO. Niesmak obywatelski…

Mamy w Polsce afrykańskie upały, ale gorąco jest nie tylko w powietrzu. Również ogłoszenie czołowych miejsc na listach wyborczych Platformy Obywatelskiej znacznie podniosło temperaturę w regionach.

W Radomiu z pierwszego miejsca na liście w wyborach do Sejmu kandydowała będzie Jolanta Hibner. Nie wiem, może ma tu zadziałać magia nazwiska – choć nie identycznego, ale bardzo podobnego – bardziej znanej europosłanki? Wiem natomiast, że wystawianie takiej jedynki do lekceważenie Radomia i regionu. Oto „jedynkę” dostaje ktoś kto zupełnie nie zna Radomskiego, nie ma pojęcia o problematyce regionu i ludzi go zamieszkujących. To wszystko na dodatek kosztem człowieka (ludzi), którzy stąd pochodzi, pomaga, cieszy się szacunkiem i zaufaniem.

Ktoś powie, że to nie moja sprawa. Otóż moja również, bo jestem mieszkańcem Radomia i moje miasto, i mój region było już reprezentowane w Parlamencie przez „spadochroniarzy”: Piotra Nowinę-Konopkę, Tomasza Nałęcza, czy ostatnio Armanda Ryfińskiego. Nic dobrego dla Radomskiego z tego nie wyniknęło.

Obawiam się, że podobnie będzie z panią Jolantą Hibner. Nadzieja pozostaje jedynie w rozsądku wyborców.

 

Zakończyliśmy głosowanie w Budżecie Obywatelskim na projekty, które realizowane będą w przyszłym roku budżetowym. Zdaje się, że głosowanie nie cieszyło się tak dużą popularnością jak w latach ubiegłych, pozostał też spory niesmak po tym jak okazało się, że projekt budowy muszli koncertowej w Parku Kościuszki i tak zostanie zrealizowany, bez względu na to, że mieszkańcy Radomia zagłosują na niego w ramach Budżetu Obywatelskiego, czy też nie. Sprawę opisała zresztą Gazeta Wyborcza:

http://radom.gazeta.pl/radom/1,48201,18524822,glosowanie-w-budzecie-obywatelskim-jeszcze-trwa-a-juz-wiadomo.html#BoxLokRadImg#BoxLokRadLink

http://radom.gazeta.pl/radom/1,48201,18525011,komentarz-tomasza-dybalskiego-muszle-zbuduja-ale-niesmak-zostanie.html#BoxLokRadLink

 

Zapraszam też na mój fanpage na Facebooku:

https://www.facebook.com/wojcikradom11:29, dariusz_wojcik_radom
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 28 lipca 2015
Wniosek o Honorowe Obywatelstwo Miasta Radomia dla Ojca Huberta Czumy

Poinformowałem dziś na konferencji prasowej, że gotowy jest projekt uchwały w sprawie nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Radomia dla Ojca Huberta Czumy. Wniosek pozytywnie zaopiniowała Komisja Kultury.

Przypomnę, że wniosek wpłynął już dwa lata temu, ale według przyjętych przez radnych zasad, możemy przyznawać dwa honorowe obywatelstwa w ciągu jednej kadencji. Ostatnim był tytuł dla Profesora Stanisława Banaszkiewicza, wcześniej przyznaliśmy tytuł Honorowego Obywatela Miasta Radomia ŚP. Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, dlatego dopiero teraz mogliśmy wrócić do tematu przyznania honorowego obywatelstwa Ojcu Hubertowi Czumie.

Co do tej kandydatury nie ma chyba żadnych wątpliwości, a tym bardziej kontrowersji. Swoją niezłomną postawą, umiłowaniem dla najwyższych wartości, Ojciec Czuma wywarł ogromny wpływ na radomianach, którzy spotykali go na swojej drodze. Posługę duszpasterską pełni w Radomiu od 1979 roku, pomagając w ciężkich czasach po 1976 i 1981 roku.

Już po 198 roku ksiądz Czuma był opiekunem, ale przede wszystkim przyjacielem bezrobotnych i potrzebujących pracy.

To niezwykle skromny, prawy człowiek, ksiądz i zakonnik.14:22, dariusz_wojcik_radom
Link Dodaj komentarz »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 78